tren

Dijital Çağda Kripto Paraların Gücü

Dijital Çağda Kripto Paraların Gücü

Son 10 yılda dünya ekonomilerin dijitalleşmesi ile beraber ‘kripto para’ tartışmaları gün yüzüne çıkmaya başladı. Dijitalleşmenin günlük hayatımızda varlığını hızlı bir şekilde ispatlarken, dijital ödeme gelişmeleri de hızlanmış oldu. Finansal Planlamacı ve Anatolia Global Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karasoy, kripto paraların geleceği ve gücü hakkında bizi bilgilendirdi.

Kripto Para Nedir ve Nasıl Üretiliyor?

Kripto paranın dijitalleşmiş, kriptolu (şifreli) sanal para birimi olduğunu ifade eden Serdar Karasoy, geleceğin para birimi olduğunu da söylüyor. Herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan dijital takas sistemidir. Bugün tüm dünyada büyük şirketlerden devlet başkanlarına kadar herkesin dikkatini çekmiş durumdadır. Kripto para, kredi veya banka kartından yapılan işlemler gibi tamamen sanaldır, ancak işlem sonunda sistem verilerinden değişiklik oluşur. Bununla beraber kripto paralar bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmez.Bu nedenle kripto paralar daha güvenlidir. Kripto para üretimi tamamen kullanıcı temellidir. Kripto paraların üretim sınırları bulunur. Üretim işlemi fiziksel olmayan madencilik yoluyla olmaktadır. Şifrelenmiş (kripto) paraları matematik işlemleri çözerek yapabilirsiniz.

Kripto Para Güvenilir mi?

Geleneksel ödeme sistemlerinden en önemli sorunlardan bir tanesi aynı paranın iki kere harcanma olasılığıdır.  Geleneksel yöntemde bunu önlemek amaçlı işlemlerin kaydı tutulur. Bu kaydı yapmakla görevli olan bankalar sayesinde, tüm sermaye büyük otoriteler tarafından kontrol edilir hale geliyor. Bu durumda güvenilirliği azaltıyor. Kripto paralarda, örneğin Bitcoin de işlemlerin gerçekleşmesi için sistemin her bir parçası onay vermesi gerekir. Yapılan işlemler blockchain aracılığı ile oluşturulur ve bu işlemleri herkes görür. Daha sonrasında alıcı adres bilgileri ve gönderilen paranın miktarı belirlenerek takas ya da gönderi işlemi gerçekleşir. Daha sonra madenciler tarafında kriptografik bulmacalar çözülerek onaylama işlemi gerçekleşir.

Detaylı bilgiyi Anatolia Global DMCC / SK Yatırım Finans Danışmanlarına sorarak bilgi edinebilirsiniz. Yatırımlar kısmında işlerimizi görebilirsiniz. Doğru yatırım için hemen bizi arayın.

13.10.2022
971
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.